Свинокомплексы. Дайджест Газета - Михайлов В.В.

Аналіз роботи системи вентиляції Екзатоп, Літо 2023 р.

Вентиляція
З кожним роком температура влітку стає все вище і вище. Стандартні системи вентиляції не справляються з цим завданням, адже більшість з них спроектовані для помірного європейського клімату, де взимку не холодно, а влітку не жарко. У гонитві за уявною економією українські інвестори віддають перевагу «стандартним» варіантам систем вентиляції, які, згодом, будуть експлуатуватися десятиліттями, постійно знижуючи технічні показники в «пікові» періоди року (зима-літо).
Але різниця у вартості «стандартної» вентиляційної системи і адаптованої до наших кліматичних умов окупається вже в перший рік експлуатації: підвищення збереження поголів'я, зниження смертності основного стада, підтримання рівня заплідненості свиноматок, зниження респіраторних захворювань тощо.
Що дуже важливо - необхідно продумати створення свиноферми таким чином, щоб згодом вона не видозмінювалася, не «вдосконалювалася», не «модифікувалася», що, на жаль, роблять багато господарств. Якщо ви сьогодні будуєте свиноферму, то її проект повинен бути актуальним ще десятки років.
Витрати на інвестиції в основні засоби свинокомплексу в структурі собівартості виробництва свинини складають 14% (75% кормів, 11% постійних витрат), з яких 25% - собівартість обладнання. Інакше, лише 3,5% у структурі витрат становить обладнання! Тобто багато господарств не усвідомлюють наслідків такої економії і яким ризикам вони піддають майбутнє виробництво.
Гаразд, повернемося до нашої теми. Так, спека - важкий час для свинарства, так як свині чутливі до високих температур. Висока температура призводить до стресу у свиней, погіршення апетиту, зниження продуктивності і навіть до теплового удару. Однак, існує спосіб подолати цю проблему, - продумана вентиляція!
Хотілося б представити вашій увазі аналіз роботи системи вентиляції Exatop, який проводився в одному з господарств України цього літа - в пік спеки. Нагадую, що система вентиляції Exatop була розроблена спеціально для континентального і різко континентального клімату, тобто вона повністю адаптована до кліматичних реалій України, де влітку жарко, а взимку холодно, де перепади температур літо-зима часто перевищують 50°С.
Якщо коротко, то система Exatop - це подача вже підготовленого (охолодженого або нагрітого) повітря в приміщення по підземним повітроводам і підземної витяжки з гнойових каналів. Тим, хто вперше відкрив для себе систему вентиляції Exatop, пропоную спочатку подивитися відео, яке розкриває основні принципи роботи системи і ознайомитися з моїми статтями з дайджесту для свинарів «Газета», опублікованими на моєму сайті.
Вимірювання проводилися в відгодівельному корпусі, 4 зали на 552 голови, всього 2208 голів. Установки в блоках управління:
  • Встановлена температура на момент вводу тварин: 24°С. Для інформації: тварини виходять з дорощування при температурі 23°С. Чому? Детальніше див. в моїй статті.
  • Встановлена температура на момент виводу тварин з відгодівлі: 21°С
  • Період відгодівлі: 110 днів
  • Дельта вентиляції: +4°C
  • Мінімальна вентиляція на початку: 20%, в кінці: 30%.
  • Максимальна вентиляція: 100%
  • Максимальний повітрообмін в залі становить 45 000 м3/год, або 82 м3/год/гол.
  • У 3-х боксах для підготовки повітря (основний повітропровід) розташовані охолоджувачі, пад кулінги.
Найкращий спосіб зробити цей аналіз - використовувати графік нижче:
Синій графік - температура зовні, червоний - температура в основному повітроводі, інакше температура повітря, яке подається в зал, помаранчевий і зелений графіки - температура в залах відгодівлі.

Вимірювання температури проводилися з 8:25 год. 11.08.2023 до 10:08 год. 12.08.2023, тобто, фактично добу.

З синього графіка ми можемо спостерігати два піки спеки: +41,6°C о 9:55 год. 11.08.2023 та +40,0°C о 9:23 год. 12.08.2023.

При цьому, температура повітря, що продається в зали з тваринами з основного повітроводу, становила відповідно 21,6°С та 19,2°С!
Різниця температур зовні і в повітроводі склала -20,0°С та -20,8°С!
Відповідно, температура в залах була 26,2°С та 26,8°С, ефективна різниця з температурою зовні: -13,8°С та -13,2°С. Коливання середньодобової температури в залах склали 1,3°С та 1,9°С, що свідчить про комфортні умови для тварин.
На цьому тлі вентиляція ще не досягла рівня роботи в 100%: в перший пік спеки вентиляція працювала на рівні 60%-70%, у другий - на 52%-69%. Іншими словами, ще був потенціал охолодження в 30%.
Як вдалося досягти такого результату?

Адаптована до наших кліматичних умов система вентиляції Exatop, в якій бокси для підготовки повітря та ефект підвалу (постачання повітря з-під підлоги) відіграють величезну роль.

Для прибічників цікавитися цифрами і проводити свої аналізи з різних ракурсів, викладаю відкритий файл в форматі Excel з базою даних цього аналізу.

Made on
Tilda