Свинокомплексы. Дайджест Газета - Михайлов В.В.

Управління опаленням на свинофермах.

Вентиляція
Ефективне управління опаленням на свинофермах має велике значення і відіграє ключову роль у забезпеченні комфортних умов утримання тварин та ефективної роботи ферми, а також у зниженні енерговитрат на підтримання температури всередині будівель.
Це сприяє зниженню операційних витрат і збільшенню прибутку господарства і навпаки, неправильне управління опаленням призводить до невиправданих витрат такого дорогого ресурсу.
Найбільше тепла споживає сектор Дорощування. Пропоную розглянути основні принципи управління системою опалення на прикладах.
На момент проведення аудиту господарства, опалення вимикалось за -0,5°С до досягнення заданої температури.
З одного боку, це логічно - розрахунок на теплову інерцію. З іншого боку, теплова інерція незначна, ± 0,5°С, що призводить до більш частого включення теплових приладів. Але, після того, як температура в залі досягає заданої температури відключення, вона стрімко падає і опалювальні прилади знову включаються. Таким чином, замість економії споживання газу (в даному випадку), чи іншого джерела тепла, ми його збільшуємо.
У такій конфігурації вентиляція постійно працює на мінімальному рівні, що не дозволяє ефективно видаляти вологу з приміщення - мікроклімат стає задушливим і вологим.
Давайте подивимося на два графіки нижче, один графік - це відключення обігрівачів -0,5°С до встановленого Т°С в залі, а другий - Т°С відключення опалювальних приладів = встановлений Т°С в залі, при рівних умовах теплової інерції, рівної 0,5°С:

Граф № 1:

Вимкнення обігрівачів -0,5°C до встановленого рівня T°C у залі

Синя лінія – обігрівачі працюють
Зелена лінія – обігрівачі вимкнені

При досягненні температури 29,5°С газові прилади вимикаються. Починає працювати теплова інерція. При досягненні 30,0°C вентилятори починають прискорюватися, і об'єм відпрацьованого повітря збільшується, і приплив нового, більш холодного повітря, відповідно, збільшується.

В результаті, температура починає знижуватися і включаються опалювальні прилади.

Тобто, час між вимкненням опалювальних приладів та їх увімкненням мінімальний, відповідно, опалювальні прилади вмикаються/вимикаються частіше. Витрата газу вище.

В іншому випадку при такій конфігурації установок температура в залі буде прагнути до 29,5°С, відсоток вентиляції до мінімуму, що знижує можливість видалення вологи з приміщення.

Граф № 2:

T°C вимкнення опалювальних приладів = встановленої T°C у залі

Синя лінія – обігрівачі працюють
Зелена лінія – обігрівачі вимкнені

Принцип роботи такий же, як і в першому випадку, за винятком того, що опалювальні прилади будуть відключатися при досягненні потрібної температури в залі. Температура в залі буде прагнути до 30,5°С, вентилятори будуть збільшувати об'єм повітря пізніше, ніж в першому випадку, теплова інерція досягне свого піку і буде повільніше знижуватися.

В такому випадку час між відключенням опалювальних приладів і їх включенням є максимально можливим.

В цьому випадку ми отримуємо раціональне використання опалювального ресурсу, плюс потрібну температуру в залах з тваринами.
Важливо:
  • Встановлена Т° в залі повинна = Т° відключення опалювальних приладів.
  • Керувати мінімальною вентиляцією: початок вентиляції з мінімуму повинен бути плавним (поправка на комфорт = 3-6°C), поступово збільшуйте потужність вентиляторів.
  • Синхронізувати відсоток відкриття повітрозабірних клапанів пропорційно потоку повітря з метою забезпечення постійної швидкості виходу повітря з клапана.
Розглянемо ці тлумачення далі на конкретних практичних прикладах.
На момент проведення аудиту параметри, встановлені в блоках управління, ніяк не сприяли економії газу. Як наслідок, невиправдана витрата газу і неотримання потрібної температури в залі.
Важливо:
Параметри опалення повинні бути синхронізовані з параметрами вентиляції.
Давайте розглянемо, що відбувається з опаленням, на прикладі налаштувань в блоках управління, на прикладі екранів нижче:
Встановленні параметри вентиляції:
  • Бажана температура 23,4°C на початку періоду, та 18°C в кінці періоду 53-х днів,
  • Дельта 3°C,
  • Мінімум вентиляції на початку періоду та в кінці 30%.

Встановлені параметри опалення:
  • Бажана температура 26,2°C,
  • Дельта -2,5°C, тобто опалення вмикається на 100% при Т° 23,7°C та вимикається при Т° 26,2°C

Поточна температура в залі становила 25,9 °C (див. скріншот першого екрану). Для того, щоб зрозуміти, як працювала система, нанесемо всі параметри на графік:
Проаналізувавши графік, виникає питання, коли відключиться опалення або воно піде на мінімум «0»? Відповідь: Ймовірність того, що опалення відключиться, дуже мала.

При температурі в залі 25,9°С вентиляція працює на 85%, опалення працює на 20%. Чим більше опалення прагне до порогу відсікання 26,2°С, тим більше буде працювати вентиляція 100% = 26,4°С.

В такому випадку відбувається перевитрата опалення. Температурний режим у залі не дотримується, тому що ми хочемо підтримувати температуру 23,4°С.
Висновок:

Опалюємо зал на піку вентиляції. Вентиляція буде збільшуватись і знижувати температуру, а також збільшуватися опалення, щоб компенсувати втрату температури через посилену вентиляцію.
Важливо:
Параметр температури вентиляції повинен дорівнювати температурі опалення.
Виходячи з цього, в контрольних залах були змінені параметри вентиляції (нова крива) і обігріву (тварин тільки вводили в зали). Фото було зроблено наступного дня, тому було 27,9°C.
Встановленні параметри вентиляції:
  • Бажана температура 28°C на початку періоду, та 21°C в кінці періоду 53-х днів,
  • Дельта 4°C,
  • Мінімум вентиляції на початку періоду 20%, та 30% в кінці.
  • Максимум - завжди 100%.

Встановлені параметри опалення:
  • Бажана температура 28°C,
  • Дельта -2,0°C, тобто опалення вмикається на 100% при Т° 26,0°C та вимикається при Т° 28,0°C
Така синхронізація вентиляції та опалення дає можливість розумно використовувати опалювальний ресурс.

Давайте подивимося на графік, температура в залі склала 28,8°C:
Висновок:
Зал знаходиться в потрібному тепловому режимі, а опалювальний прилад вимкнений. Вентиляція працює на 40%, без надлишку.
Такі установки дозволяють знизити на 20%-30% споживання коштовного енергоресурса за весь опалювальний період.

Замовити аудит системи опалення та вентиляції.
Made on
Tilda